Expondo Logo
Herkkukoju ja baaritarvikkeet
Suurkeittiölaitteet
Suurkeittiökalusteet
Keittiövälineet
Lämpöhauteet
Kylmälaitteet
Baaritarvikkeet
Lihanjalostus-koneet
Astianpesu

Tuotenumero: EX10010559

|

Malli: RCCF-230W

Suklaalähde – 4 kerrosta – 6 kg

353,00 €
280,16 € alv 0% (25.5%) Tarjoamme tarvittaessa nettolaskun.

Määrälisä

kpl
Alennus
kpl (sis. alv)
3+
4%
338,88 €
5+
8%
324,76 €
10+
12%
310,64 €
Loppuunmyyty
Parhaan hinnan takuu
Royal Catering logo
Toimitustiedot
Varaosat
Premium-takuu
Käyttöohjeet

Serge viime vuonna

Suklaa suihkulähde

Erinomainen vastine rahalle, kuten kaikki tuotteesi tähän mennessä. Helppo käyttää ja puhdistaa. suosittelen

Tekniset tiedot

Suklaalähde – 4 kerrosta – 6 kg Suklaalähde - 5 kerrosta - 4 l Suklaalähde - 5 kerrosta - 6 kg
(2)
353,00 €
Suklaalähde – 4 kerrosta – 6 kg
Tarkasteltava tuote
(10)
217,00 €
Suklaalähde - 5 kerrosta - 4 l
(4)
391,00 €
Suklaalähde - 5 kerrosta - 6 kg
Mitat (PxLxK)
33.2 x 33.2 x 60 cm
35 x 32.5 x 61 cm
33 x 33 x 71.6 cm
Jännite [V]
230
230
230
Käyttöjakso [h]
-
10 -12
-
Keruusäiliön tilavuus
3 kg
6 kg
6 kg
Kokonaistilavuus
6 l
4 l
6 l
Vertaile lisää ominaisuuksia

Toimituksen sisältö

  • RCCF-230W suklaalähde
  • käyttöohje
Tämä tuote on tällä hetkellä loppuunmyyty.

Tuotekuvaus

Sulatetulla suklaalla dipatut herkut, kuten hedelmävartaat, banaanit tai vohvelit  ilahduttavat erityisesti buffettien suosittuna jälkiruokana. Royal Catering tarjoaa RCCF-230W suklaalähteellä optimaalisen laitteen tämän makean houkutuksen valmistamiseen.
Hyvälaatuinen RCCF-230W suklaalähde  tarjoaa vieraillesi  tuoretta sulatettua suklaata, johonvoidaanupottaa  erilaisia herkkuja jokaisen maun mukaan. Esimerkiksi mansikat, kiivit, ananaspalat ja viinipypäleet kuten myös banaanit, vaahtokarkit, jäätelö ja leivonnaiset maistuvat suklaakuorrutuksella vielä paremmalta.
Piditpä sitten tummasta tai vaaleasta suklaasta, RCCF-230W suklaalähteellä valmistat tarjolle haluamaasi makeaa herkkua 6 kg kerralla. Laitteessa on kaksi erillistä käyttökytkintä, joista toisesta voi säädellä suklaan kuumennuslämpötilaa kun taas toinen kytkin aktivoi suklaavirtauksen kaikkien neljän kerroksen kautta. Lähdetoiminto saavutetaan kerrostornin sisällä sijaitsevan kairan avulla. Kairan pyöriessä nestemäinen suklaa nousee tornissa ylös, minkä jälkeen se virtaa kauniisti liukasta kaskadia pitkin alas tornista.
Suklaalähde on heti käyttövalmis helpon kokoamisensa jälkeen. Tehokkaan lämpövastuksensa ansiosta lähteeseen laitettu suklaa lämpenee nopeasti ja tasaisesti.  Kun suklaa on sulanut, voidaan suklaavirtaus aktivoida. Tämä erillinen kytkentä tekee RCCF-230W suklaalähteestä erityisen energiaasäästävän. Nyt vieraitesi pitää enää vain dipata jälkiruokansa herkulliseen suklaaseen, jolloin täydellinen makuelämys on taattu.
Laitteen osat voidaan helposti irrottaa toisistaan ilman ruuvaamista, mikä helpottaa laitteen puhdistamista ja varastointia.  Laitteen kotelo ja torniosa on valmistettu ruostumattomasta teräksestä, mikä tekee laitteesta erittäin vankan. Kolme korkeudeltaan säädettävää jalkaa vaimentavat värähtelyä ja pitävät huolen siitä, että laite seisoo tukevasti käytön aikana.
60 cm kokonaiskorkeutensa ja 32 cm maksimileveytensä puolesta laite sopii jokaiseen buffettiin ja soveltuu myös mobiiliin ja joustavaan käyttöön.  Koska tähän Royal Cateringin RCCF-230 W suklaalähteeseen mahtuu jopa 6 kg suklaata, riittää siitä herkuteltavaa pitkäksi aikaa useammalle vieraalle ja myös illanistujaiset ovat viihdyttävä nautinto loppuun asti.

Arvostelut

5

Perustuen 2 arvosteluun

Lajittele :

viime vuonna Julkaistu alun perin sivustolla Expondo France

Suklaa suihkulähde

Erinomainen vastine rahalle, kuten kaikki tuotteesi tähän mennessä. Helppo käyttää ja puhdistaa. suosittelen

Näytä alkuperäinen arvostelu

viime vuonna Julkaistu alun perin sivustolla Expondo Germany

Suklaasuihkulähde 4 tasoa 60cm

Upea kappale ja katseenvangitsija mihin tahansa hää- tai karkkipatukaan

Näytä alkuperäinen arvostelu
AMMATTILAISTEN VALINTA
17 VUODEN KOKEMUS…
…ammattilaisten tukemisesta.
JO 3 MILJOONAA…
…tyytyväistä yritysasiakasta.